Obecnie chyba każdy człowiek, mający dostęp do zdobyczy cywilizacji, ogląda więcej filmów niż czyta książek. I nie chodzi tylko o to, że książkę czyta się dłużej. Na oglądanie filmów przeciętny Kowalski poświęca znacznie więcej czasu niż na czytanie. Dzieje się tak dlatego, że film jest łatwiejszy w odbiorze.
Co daje oglądanie filmów?
Oczywiście broniąc obrazów kinowych i telewizyjnych część osób zakrzyknie, że film jest niczym skończone dzieło sztuki, wizja artysty, kompletna i zrealizowana. I będą mieli rację. Oczywiście pod warunkiem, że wybierają filmy realizowane przez artystów. Najczęściej jednak sięgamy po lekkostrawne historyjki, które można dzisiaj obejrzeć, jutro zapomnieć i nie przykładamy do ich oglądania zbyt wielkiej wagi – ot coś tam sobie leci.
Przewaga filmów
Oczywiście nawet oglądanie lekkiego, łatwego i przyjemnego kina ma swoje plusy. Ofiarowuje nam szybki relaks. Daje możliwość poznania historyjek, na które nie chcielibyśmy poświęcać więcej czasu (na przykład na przeczytanie książki) i umożliwia robienie w tym czasie szeregu zadań domowych (od zajmowania się dzieckiem zaczynając na prasowaniu kończąc). A więc filmy przeważnie są nieskomplikowaną rozrywką.
Zalety książek
Wiele osób zapomina jednak o tym, co dają, bardziej wymagające, książki. O tym, że to także artystyczne wizje, z tym, że przeważnie należące do jednego autora, a nie sztabu osób. O tym, że pozwalają w dalece większym stopniu na rozwijanie słownictwa (film to głównie dialogi, często pełne kolokwializmów), formowania poprawnych zdań, także wielokrotnie złożonych, stosowania znaków interpunkcyjnych, kompozycji tekstu. Ponadto książka daje nam możliwość ingerencję w opisywany świat. Możemy sobie rozmaicie wyobrażać miejsca i ludzi o których czytamy, rozwijając wyobraźnię, podczas gdy oglądając film jedynie chłoniemy wizję kogoś innego. Kreatywni ludzie zapewne wybiorą książkę, gdyż daje im ona więcej. Co nie znaczy, że zmęczeni po pracy nie sięgną po lekką komedię, by zrzucić z siebie nagromadzony stres. Legimi to jedna z największych baz książek oraz ebooków na polskim rynku, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.
Równowaga pomiędzy kinem a literaturą
Słowem – wszystko jest dla ludzi, ważne jednak, by nie przesadzić w którąś stronę i nie wyeliminować jednego z tych mediów zupełnie. Byłoby przecież przykro, gdybyśmy z powodu lenistwa unikali książek, albo zacietrzewieni obiecali sobie czytać a nie oglądać filmy. Zapewne wiele byśmy stracili idąc którąkolwiek z tych dróg. Najlepiej więc, jeśli nie proporcję jeden film, jedna książka, to przynajmniej przyjąć równowagę czasową – dwie godziny filmów na dwie godziny czytania książek.
Lista 9 najlepszych filmów na święta. Poczuj prawdziwą magię Bożego Narodzenia!
Zdecydowanie wolę czytanie książek, sądzę, że świetnie rozwijają wyobraźnię, wzbogacają słownictwo. Nie twierdzę, że filmy nie mają takiej wartości, ale zazwyczaj wybieramy lekkie historyjki przy których nie musimy za dużo myśleć.